Jak wybrać suszarkę do owoców
27.01.2022
187834

Jaka suszarka do grzybów, owoców i warzyw sprawdzi się najlepiej? Sezon na grzyby w pełni, podobnie jak na przygotowywanie przetworów z owoców i warzyw. Grzyby możesz marynować, ale dużo popularniejsze jest ich suszenie. Możesz to zrobić w piekarniku, jednak coraz częściej spotykane są specjalne suszarki spożywcze. Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Co można suszyć w suszarce do żywności i jak wybrać najlepszy model? Podpowiadamy!

Jak działa suszarka do grzybów, owoców i warzyw?

Suszarka spożywcza nie należy do skomplikowanych urządzeń AGD. Najczęściej ma cylindryczny kształt, choć zdarzają się też suszarki kwadratowe. Głównym elementem konstrukcji są płaskie sita, na których należy rozkładać żywność. Są one ułożone jedno na drugim i na ogół jest ich od 3 do 9. Dostępne są jednak specjalne suszarki, do których można dokładać znacznie więcej sit – nawet do kilkudziesięciu. Sita umieszczone są w obudowie wykonanej najczęściej z transparentnego tworzywa – jest ono znacznie bardziej praktyczne niż nieprzezroczysty, bo dzięki niemu można podejrzeć proces suszenia produktów. Od góry suszarka przykryta jest pokrywą, od szczelności której zależy efektywność suszenia.

Najważniejszą częścią suszarki do grzybów, owoców czy warzyw jest system grzewczo-wentylacyjny, w większości modeli zlokalizowany u podstawy. Składa się on z grzałki, wentylatora i elektronicznego systemu sterowania pracą sprzętu. Gdy włączysz urządzenie, grzałka ogrzewa powietrze, które następnie jest wypychane do góry przez wentylator – wędrując poprzez wszystkie sita, równomiernie otula znajdujące się na nich produkty. Im większa moc systemu grzewczego, tym szybciej będzie przebiegał proces suszenia.

Jaką suszarkę do grzybów, warzyw i owoców wybrać?

Choć zasada działania suszarki do żywności jest prosta, powstają coraz bardziej zaawansowane modele, pozwalające np. na precyzyjną regulację temperatury i dużą kontrolę nad procesem suszenia. W jakie funkcje może więc zostać wyposażone to urządzenie?

 • Regulacja temperatury – najbardziej podstawowa funkcja, pozwalająca dopasować temperaturę do specyfiki suszonego produktu. Temperaturę można ustawiać w zakresie 35-75°C.
 • Termostat – sprawia, że suszarka do owoców utrzymuje stałą temperaturę.
 • Regulacja nawiewu – pozwala na regulowanie intensywności przepływu ciepłego powietrza.
 • Timer z automatycznym wyłącznikiem – pozwala na ustawienie czasu suszenia i automatyczne zakończenie pracy suszarki.
 • Obrotowe sita – ułatwiają równomierne suszenie wszystkich produktów.
 • Regulacja wysokości sit – pozwala na zwiększenie odstępów między sitami, w zależności od wielkości ułożonych na nich produktów.
 • Możliwość dokładania sit – pozwala na suszenie dużej ilości produktów jednocześnie.
 • Funkcja powietrza obiegowego – zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza.
 • Sterowanie mikroprocesorem – zapewnia stabilny strumień powietrza o stałej temperaturze.
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – zapewnia bezpieczeństwo, gdy suszarka do warzyw, owoców i grzybów pracuje przez wiele godzin.

Suszarka do grzybów, owoców i warzyw – na co zwrócić uwagę?

Suszarki do grzybów, owoców czy warzyw nie należą do urządzeń skomplikowanych, ich zakup nie jest więc szczególnie problematyczny. Istnieje jednak kilka elementów, którym warto dokładniej się przyjrzeć. Podpowiadamy, jak wybrać suszarkę do żywności i na jakie parametry zwrócić uwagę.

 • Moc suszarki spożywczej – w większości modeli wynosi 250-800 W. Nie wybieraj suszarki o mocy poniżej 200 W, bo zaniży to efektywność suszenia. Zbyt wysoka moc suszarki do grzybów też nie zawsze jest wyznacznikiem jakości – intensywność suszenia i tak musisz dopasować do każdego produktu osobno. Z tego powodu warto wybrać modele z płynną regulacją mocy, która pozwoli na suszenie szerokiego wachlarza produktów.

 • Regulacja nawiewu – pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie szybkości przepływu powietrza, co z kolei pozwala na przyspieszenie lub spowolnienie suszenia, w zależności od specyfiki produktu.

 • Liczba pięter – suszarka do owoców i grzybów nie powinna mieć mniej niż 4 piętra, co pozwoli na efektywne wykorzystanie uzyskanej temperatury.

 • Wysokość sit – od niej zależy, jak duże produkty będziesz mógł rozkładać na suszarce. Najlepszym wariantem będzie więc urządzenie z regulacją wysokości.

 • Automatyczne wyłączanie – ważne, bo zwolni Cię z obowiązku ciągłego kontrolowania pracy suszarki i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu żywności.

 • Jakość materiałów – aby suszarka spożywcza dobrze spełniała swoją funkcję, przede wszystkim musi być szczelna. Wybierz model wykonany z przezroczystego tworzywa – uchroni Cię to przed utratą ciepła wywołaną przez zaglądanie do wnętrza urządzenia celem podejrzenia stanu suszonych produktów.

 • Instrukcja ustawień temperatury – zwróć uwagę, czy producent dołączył do urządzenia poradnik opisujący, jakie temperatury będą odpowiednie do suszenia danych produktów. Mogą się one bowiem różnić w zależności od urządzenia

  Jak suszyć grzyby, owoce, warzywa i zioła w suszarce?

  Choć korzystanie z suszarki może się wydawać banalnie proste, posiada jednak pewne niuanse. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać temperaturę do suszonych produktów – nie może być ona zbyt niska, bo suszenie będzie mało efektywne, ale nie może być też zbyt wysoka, bo żywność straci za dużo substancji odżywczych, a jej smak nieprzyjemnie się zmieni. Warto też wiedzieć, w jaki sposób przygotować produkty do suszenia.

  Suszenie grzybów w suszarce

  Na początek musisz dokładnie oczyścić grzyby, pozbywając się wszelkich zabrudzeń i resztek mchu czy ściółki. Najlepiej zrobić to bez użycia wody – nasiąknięte nią grzyby będą schły opornie. Najlepiej przetrzyj grzyby czystą, wilgotną ściereczką. Do suszenia przeznacz dość duże okazy pokrojone w plastry, gdyż małe zanadto się skurczą i nie będą przejawiały szczególnych walorów smakowych.

  Wbrew pozorom, nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Do tego celu najlepiej sprawdzą się borowiki i brązowe podgrzybki – gatunki aromatyczne i wyraziste w smaku. Na drugim miejscu znajdują się koźlarze, szczególnie te o czerwonych kapeluszach. Można suszyć także kanie i smardze, ale są one dość trudne do znalezienia w polskich lasach.

  Zdecydowanie odradzamy suszenie niewielkich i delikatnych kurek oraz opieńków, a w szczególności wodnistych maślaków. Nawet gdy Twoja suszarka do grzybów pozwala na dokładanie wielu sit, nie mieszaj różnych rodzajów grzybów, bo ich unikalny aromat zostanie zaburzony.